Vožnja automobilom je dio dječje svakodnevice. Odlazak u vrtić, školu, na razne aktivnosti, u posjete obitelji i prijateljima, u kupovinu, na odmor ‒ sve se većinom obavlja autom. Sigurnost u prometu je bitna za sve sudionike prometa, a kada se radi o djeci roditelji i svi ostali vozači tu moraju obratiti posebnu pozornost. Pravila o vožnji djece u automobilu znaju biti dosta zbunjujuća za roditelje i sve ostale vozače koji nemaju malu djecu, a koji će se kad-tad naći u situaciji da moraju voziti malo dijete. Većina odraslih osoba zna da se djeca ne smiju voziti u automobilu bez autosjedalica i da se ne smiju voziti na prvom sjedalu, ali što napraviti kada to nije moguće? Koja su pravila, što kaže zakon o prijevozu djece u vozilima, smiju li se djeca voziti na prednjem sjedalu i koje su kazne?
Zakon Republike Hrvatske propisuje da se djeca mogu voziti u automobilu SAMO ako su propisno vezana.
To znači da:
1) Dijete tijekom vožnje mora biti vezano u autosjedalici ili iznimno sigurnosnim pojasom, s tim da je posebno naznačeno do kada se i kako koristi autosjedalica i u kojim slučajevima dijete može koristiti sigurnosni pojas automobila.
2) Djeca niža od 150 cm moraju biti smještena na autosjedalicu/postolje i biti vezana, a autosjedalica/postolje mora biti pričvršćena za vozilo sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu na način koji je odredio proizvođač autosjedalice.
3) Djeca koja su niža od 150 cm, a visoka barem 135 cm, a nisu smještena u autosjedalicu/postolje se smiju prevoziti u automobilu na stražnjem sjedalu ako su pravilno vezana sigurnosnim pojasom.
4) Ako vozilo nema sigurnosne pojaseve, ne smije prevoziti djecu mlađu od 3 godine, a djeca stara 3 godine i više, a niža od 150 cm ne smiju se smjestiti na prednje sjedalo.
Vožnja djece na stražnjem sjedalu je uvijek najsigurnija opcija. Stražnje sjedalo automobila se smatra dječjom sigurnom zonom jer stražnje sjedalo smanjuje mogućnost ozljede i smrti za više od 30 %. Zakon propisuje da se djeca uvijek moraju voziti vezana na stražnjem sjedalu u autosjedalici ili na postolju. Bebe se obavezno moraju voziti u autosjedalici jajetu, koje se postavlja na stražnje sjedalo u smjeru suprotnom od smjera vožnje automobila i dijete se drži u njemu sve dok mu jaje ne postane premalo. Kada djetetu jaje postane premalo, dijete se postavlja u autosjedalicu na stražnjem sjedalu koja je okrenuta u smjeru vožnje automobila.
Ali što napraviti ako vožnja djeteta na stražnjem sjedalu nije moguća? Prednje sjedalo je najopasnije mjesto u vozilu i treba se koristiti samo u rijetkim i iznimnim situacijama kada ne postoji opcija smještanja i ispravnog vezanja djeteta u autosjedalicu na stražnjem sjedalu. Za ovakve slučajeve postoje posebni propisi kojih se morate strogo držati. Djeca na prednjem sjedalu zakon kaže da djeca na prednjem sjedalu smiju biti samo u sljedećim slučajevima:
1) Djeca na prednjem sjedalu smiju biti samo ako su viša od 150 cm, a kada ne postoji mogućnost da se autosjedalica ili postolje ispravno postavi na stražnje sjedalo, a prednje sjedalo ima sigurnosni pojas. U ovom slučaju se najstarije dijete, koje mora biti više od 150 cm, postavlja na prednje sjedalo i obavezno se veže sigurnosnim pojasom. Ako koristite ovu opciju, koja se treba koristiti samo u iznimnim situacijama, savjetujemo da sjedalo pomaknete što dalje od kontrolne ploče u poziciju u kojoj je i dalje moguće ispravno vezanje sigurnosnim pojasom automobila.
2) Dijete smješteno u autosjedalici (jajetu) okrenutoj suprotno od smjera vožnje na putničkom sjedalu se smije voziti samo ako je zračni jastuk DEAKTIVIRAN. Automatsko isključivanje zračnog jastuka nije dovoljno, zračni jastuk se mora fizički deaktivirati.
Autosjedalica čuva život!
Sigurnosni pojasevi u autu nisu dizajnirani za djecu, oni su prvenstveno namijenjeni odraslim osobama, stoga je bitno da djeca tijekom vožnje uvijek budu smještena u odgovarajuću autosjedalicu. Ispravno pričvršćena autosjedalica i ispravno vezano dijete najsigurniji je način za prijevoz djeteta automobilom. Na roditelju je i vozaču da su djeca primjereno vezana u vozilu.
Dječju sjedalicu treba koristiti na PRAVILAN način kako bi ona imala puno zaštitno djelovanje. Ovo je izuzetno bitno naglasiti jer je istraživanje pokazalo da 60 do 70 % roditelja griješi pri korištenju dječjih sjedalica što umanjuje njihovu učinkovitost, tj. zaštitno djelovanje. Stoga je bitno da:
1) Koristite odgovarajuću dječju sjedalicu što znači da dječja sjedalica mora biti prilagođena djetetovom uzrastu, njegovoj visini i težini te motoričkom razvoju.
2) Birajte autosjedalicu koja je prošla sigurnosne testove.
3) Provjerite je li sjedalica kompatibilna s vašim automobilom.
4) Dječju sjedalicu ispravno postavite u automobil ‒ sjedalica mora biti ispravno pričvršćena za automobil. Svaka autosjedalica dolazi s uputama proizvođača o instaliranju i korištenju kojih se potrebno striktno držati.
5) Dijete mora biti pravilno smješteno kada se veže pojasom s 3 ili 5 hvatišta.
6) Najsigurnija vožnja za malo dijete (bebu) je u autosjedalici jajetu postavljenoj na stražnjem sjedalu suprotno od smjera vožnje. Kada dijete preraste jaje mora se prevoziti u autosjedalici koja je okrenuta u smjeru vožnje automobila.
7) Najsigurnije mjesto u autu je srednje mjesto na stražnjem sjedalu, stoga ako je to moguće autosjedalicu postavite u sredinu. Ako to nije moguće, autosjedalicu postavite na mjesto iza vozača ili suvozača.
Posebna napomena: Mjesto suvozača najopasnije je za dijete, čak i kada je dijete vezano u autosjedalici i smije se koristiti samo u iznimnim situacijama. Ako nemate drugog izbora i primorani ste koristiti ovu opciju, imajte na umu da se autosjedalica na prednjem sjedalu okrenuta suprotno od smjera vožnje na putničkom sjedalu ne smije koristiti ako zračni jastuk nije deaktiviran, čak i u slučajevima kada se zračni jastuk automatski isključuje.
Smiju li se djeca tijekom vožnje držati u krilu? Odgovor na ovo pitanje je ‒ NE!
Djecu nikada nemojte tijekom vožnje držati u rukama ili na krilu jer su sile sudara i kod najmanjih brzina tolike da je nemoguće dijete zadržati u rukama, a težina odrasle osobe može zgnječiti dijete.
Ideja o držanju djeteta u rukama ili na krilu tijekom vožnje roditeljima, putnicima u vozilu i vozačima zna pasti na pamet u različitim situacijama koje se na prvi pogled čine bezazlene ili se olako shvate, ali su zapravo sve vrlo opasne za djecu. Najčešći razlog za ovakvo ponašanje je misao "Držat ću dijete u krilu jer se ništa strašno ne može dogoditi pošto se vozimo autom samo na kratko." ili "Idemo autom samo do dućana koji je iza ugla." i slično. Realnost je da ne postoji udaljenost i situacija u kojoj se ne može dogoditi prometna nesreća, bilo zbog kvara na osobnom automobilu, sudaru s drugim vozilom, ometanju vozača itd.
Ako se dijete vozi u autosjedalici i postane nemirno, nemojte ga nikada vaditi iz autosjedalice. Djeca znaju biti uplakana, umorna, nervozna ili nemirna tijekom vožnje pa neki roditelji misle da će dijete lakše smiriti ako ga izvade iz autosjedalice i prime u naručje ili drže u krilu. Ovo je velika greška, dijete nemojte nikada vaditi iz autosjedalice kako biste ga tijekom vožnje držali u rukama ili u krilu jer, kao što smo već rekli, je nemoguće dijete zadržati u rukama u slučaju sudara, a težina odrasle osobe ga može zgnječiti. Ovo isto vrijedi i za sve one koji misle da je držanje djeteta u rukama ili u krilu sigurno kao vožnja u autosjedalici ili vezanje sigurnosnim remenom automobila. Nije! Djeca uvijek moraju biti propisno vezana tijekom vožnje u autosjedalici ili iznimno sigurnosnim remenom automobila u slučajevima koji su propisani zakonom (već smo ranije opisali koji su to slučajevi).
Ljudima padaju svakakve ideje na um za prijevoz djece u vozilima koje mogu rezultirati s fatalnim posljedicama. Najopasnije situacije su ako djeca drže jedni druge i neodgovorne vožnje na prednjem sjedalu:
1) Nikada nemojte dopustiti starijem djetetu da tijekom vožnje drži mlađe dijete u krilu, odrasla osoba ne može zadržati dijete u rukama tijekom sudara, a kamoli dijete. Djeca moraju biti vezana svako dijete posebno u autosjedalici ili na postolju na stražnjem sjedalu automobila.
2) Vožnja odrasle osobe na prednjem sjedalu na mjestu suvozača s djetetom u rukama ili na krilu ili vožnja starijeg djeteta s mlađim djetetom u krilu na prednjem sjedalu su najgori scenariji koji su strogo zabranjeni u vožnji!
3) Situacija koja zna biti vrlo popularna kod najneodgovornijih roditelja je kada vozač drži dijete u krilu za volanom dok vozi ili stavlja dijete u krilo za volan kako bi dijete "naučilo voziti auto". Posljedice sudara u ovakvim slučajevima su katastrofalne i ovakvo neodgovorno i suludo ponašanje odraslih je strogo zabranjeno i najstrože se kažnjava.
Automobil nije igralište, već nužno sredstvo za prijevoz i obavljanje svakodnevnih obaveza. Vožnja s malom djecom može biti naporna i stresna, stoga je bitno da roditelji u startu djeci objasne pravila ponašanja u automobilu i da sami budu primjer lijepog i odgovornog ponašanja u automobilu kako bi se izbjegle kaotične situacije u vozilu tijekom vožnje. Na roditeljima je da budu odgovorni i da propisno vežu i sebe i djecu te da se drže propisanih zakona o ponašanju u prometu i osiguravanja djece u vozilu, ne samo zbog novčanih kazni već zbog onoga što je najvažnije ‒ ljudskih života, jer ljudski život nema cijenu. Zakoni postoje da čuvaju zdravlje i spašavaju živote!
Vožnja djece u autu zakon
Vožnja djece u autu se opisuje u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, poglavlje 29. Prijevoz osoba vozilima u člancima 158. i 163.
Članak 158. (NN 85/22, 114/22) kaže da:
(1) U vozilu ili na vozilu smije se prevoziti u prometu na cesti onoliko osoba koliko ima ugrađenih sjedala, odnosno koliko je upisano u prometnoj dozvoli, osim na osobnom prijevoznom sredstvu kojim se smije prevoziti samo osoba koja upravlja tim vozilom.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1990,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 190,00 do 660,00 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(4) Novčanom kaznom od 30,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.
Članak 163. (NN 92/14, 70/19, 114/22) kaže da:
(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sigurnosni pojas ne moraju koristiti osobe koje imaju uvjerenje da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas.
(3) Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim motornim vozilima prevoziti djecu nižu od 150 centimetara ako nisu smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici/postolju koja su za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu i suprotno načinu koji je odredio proizvođač posebne sigurnosne sjedalice.
(5) Vozač motornog vozila koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i u kojem su ugrađeni sigurnosni pojasevi smije na sjedalima koja nisu prednja prevoziti djecu nižu od 150 cm, a visoku barem 135 cm, koja nisu smještena u sigurnosnoj sjedalici/postolju, ukoliko su ona pravilno vezana sigurnosnim pojasom za odrasle osobe.
(6) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u koja nisu ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim vozilima prevoziti djecu mlađu od tri godine, a djeca stara tri godine i više, a niža od 150 cm ne smiju se smjestiti na prednje sjedalo.
(7) Vozač motornog vozila ne smije prevoziti dijete smješteno u sigurnosnoj sjedalici okrenutoj suprotno od smjera vožnje na putničkom sjedalu zaštićenom prednjim zračnim jastukom, ako zračni jastuk nije deaktiviran, čak i u slučajevima kada se zračni jastuk automatski isključuje.
(8) Novčanom kaznom u iznosu od 130,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.
(9) Novčanom kaznom u iznosu od 130,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 4. do 7. ovoga članka.