Dolazak djeteta na svijet je najposebniji trenutak u životu svakog roditelja. Bebe igračke obožavaju. Prvi dani i mjeseci uz vašu bebu su prelijepi, ali i stresni pogotovo za one koji postaju roditelji po prvi put. Neprospavane noći, hranjenje, prematanje, kupanje, grčevi, izbijanje prvih zubića ili vožnja automobilom su pravi izazov za svakog roditelja. Zato su tu igračke, tješilice, grickalice i ostali dodaci da vam pomognu zabaviti vašu bebu, ublažiti joj svaku moguću nelagodu i izmamiti osmijeh na lice vama i vašem djetetu.
Odabir igračke za bebe može biti pravi izazov jer na tržištu postoji ogroman izbor igračaka. Prva stvar koja je i najbitnija jest SIGURNOST. Igračke za bebe moraju biti sigurne i zdravstveno bezopasne. Moraju biti izrađene od kvalitetnih i izdržljivih materijala koji se ne mogu lako otkinuti i progutati (npr. oči na plišanim igračkama i slični dijelovi). Ne smiju imati oštre rubove koji bi mogli porezati i/ili ozlijediti dijete. Površine igračaka moraju biti glatke ili mekane na dodir. Igračke za bebe moraju biti perive ili lake za pranje. U obzir morate uzeti i dob djeteta, npr. igračka za novorođenče nije prikladna za stariju bebu i obrnuto.
U prvim danima nakon rođenja kod beba se razvija vid i sluh. Novorođenčad zanimaju svjetla i boje pa su tu svjetleće igračke dobar izbor. Novorođenčad voli i promatrati predmete koji su u pokretu pa su tom slučaju viseće igračke i vrtuljci koji se mogu objesiti iznad krevetića ili kolica idealne. Za lakše uspavljivanje djeteta najbolji izbor su tješilice za bebe.
Oko trećeg mjeseca beba počinje bolje opažati zvukove i oblike, pa se u ovoj dobi koriste igračke sa mekanim zvukovima. Kako bebe još uvijek ne znaju dobro hvatati predmete u ovoj se fazi i dalje koriste igračke za promatranje. Kada se počinje razvijati koordinacija ruku i očiju (između drugog i trećeg mjeseca) pa beba pokušava uhvatiti i držati predmete koristimo igračke koje se lako hvataju poput mekanih loptica, malih životinjica, grickalica, kolutića i zvečki. Sve ove igračke pomožu razvoj fine motorike, a grickalice olakšavaju i nelagodu kod izbijanja prvih zubića.
Bebe u ovoj dobi istražuju svijet oko sebe i žele se slobodnije kretati stoga ih zanimaju igračke različitih veličina, oblika i materijala s puno detalja i tekstura. Bebe u ovom razdoblju počinju razvijati i vještinu hodanja pa im u tom procesu pomažu razne igračke na guranje. Svoje najmlađe u ovoj fazi razvoja možete animirati i raznim knjigama i slikovnicama koje imaju velike i šarene ilustracije.
U ovoj dobi bebe razvijaju vještine razvrstavanja i sortiranja pa im igračke ili bilo kakvi drugi predmeti koji se mogu slagati postaju jako zanimljivi. U dobi od 9 do 12 mjeseci kod beba se počinju razvijati i vještine govora i jezika. Bebe pokušavaju izgovarati prve riječi pa im odabirom igračaka koje govore ili pjevaju pjesmice možete pomoći u boljem razvoju tih vještina.
Imajte na umu da je dijete od svog rođenja u stalnom procesu rasta i razvoja, kako fizičkog tako i mentalnog i emocionalnog. Ono konstantno promatra, istražuje, uči, otkriva i testira vlastite mogućnosti, savladava nove izazove i spoznava svoje granice. Na taj način uči o samom sebi i o svijetu oko sebe, zato igračke i igraju tako veliku ulogu u njegovom životu jer su tu da mu pomognu i olakšaju taj proces i pomognu njegov razvoj. Stoga promatrajte i slušajte vašu bebu, prepoznajte njezine želje i potrebe i tako stvorite prelijepe uspomene. I najmanja igračka je za svaku bebu veliko veselje!