Za malo dijete svijet oko njega je velika nepoznanica prepuna nepoznatih predmeta, oblika, zvukova i boja. Zato u razvoju djeteta igra i igračke igraju veliku ulogu jer dijete kroz igru uči, a igračke postaju "alati" s pomoću kojih ono upoznaje sebe i svijet oko sebe. Didaktičke igračke tu zauzimaju posebno mjesto, ali znamo li zapravo što su to didaktičke igračke za djecu? To su sve one igračke koje dijete potiču na razvoj i razmišljanje, razvijanje pažnje i osjetila. Izbor didaktičkih igračaka na tržištu je velik i lako se izgubiti u procesu odabira prave igračke za dijete, zato u nastavku pročitajte naše savjete koji će Vam pomoći u boljem razumijevanju uloge didaktičkih igračaka u razvoju djeteta tako da možete lakše odabrati igračke koje će zadovoljiti potrebe Vašeg djeteta.
Didaktičke igračke se biraju prema dobi djeteta i njegovoj razvojnoj fazi, interesima i vještinama. Odaberite igračke koje potiču djetetov kognitivni razvoj, njegove motoričke, socijalne i emocionalne vještine te kreativnost. Igračka mora biti kvalitetna i sigurna za dijete, pogotovo ako se radi o maloj djeci. Uvijek provjerite da li igračka zadovoljava sigurnosne standarde, da nije napravljena od toksičnih materijala i da ne sadrži sitne dijelove koje bi dijete moglo progutati.
Bebe:
Didaktičke igračke pomažu bebama kod razvijanja različitih vještina poput koordinacije pokreta, motoričkih vještina, kognitivnih sposobnosti te socijalnih i emocionalnih vještina. Bebe kroz didaktičke igračke razvijaju osnovne kognitivne funkcije, zato se za njih biraju igračke koje potiču senzorni razvoj poput zvečki, mekanih igračaka s različitim teksturama ili glazbeni instrumenti koji pomažu u razvoju osjetilnih sposobnosti.
Djeca od 2. do 3. godine života:
U ovoj dobi se biraju didaktičke igračke za djecu koje unapređuju kognitivne sposobnosti kao što su koncentracija, logičko razmišljanje, rješavanje problema i memorija. To su igračke poput slagalica, kocki, labirinta... Igre poput društvenih igara ili igre uloga potiču razvoj socijalnih i emocionalnih vještina jer se djeca kroz igru s drugima uče komunikaciji, suradnji i razumijevanju osjećaja drugih.
Djeca od 4. do 6. godine života:
U ovoj fazi su djeca sve samostalnija i spremna su za savladavanje novih vještina. Tu se biraju didaktičke igračke za djecu koje razvijaju kreativnost, kognitivne sposobnosti, motoričke vještine, socijalne i jezične vještine.
Djeca sa 6 godina života:
U ovoj fazi su djeca sposobna razumjeti složenije koncepte i sudjelovati u puno zahtjevnijim aktivnostima, zato vole igračke koje ih npr. potiču na eksperimentiranje poput znanstvenih i kreativnih setova.
Mae.hr vam nudi veliki izbor klasičnih i modernih didaktičkih igračaka za djecu svih uzrasta. Današnje igračke postaju sve naprednije i zanimljivije, stoga razmislite o potrebama i interesima svoga djeteta i odaberite igračke koje su najbolje za njega. Neka igra, druženje i učenje počnu!